​آغاز دومین طرح حافظان شهر من توسط سازمان آتش نشانی شیراز

آغاز دومین طرح حافظان شهر من توسط سازمان آتش نشانی شیراز

 
 
 
محمد هادی قانع رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز :
براساس رسالت سازمان آتش نشانی در حوزه ایمنی و امداد ونجات از سال گذشته تا کنون اقدام به تهیه و اجرای طرح جامع حافظان شهر من در جهت کاهش حوادث مربوط به مراتع و فضای سبز نموده ایم.
 
رییس سازمان آتش نشانی عنوان کرد: در سال گذشته با توجه به بارندگی های فراوان بیش از 3000 عملیات مربوط به مراتع و فضای سبز را شاهد بودیم و متاسفانه از ابتدای امسال تا کنون علی رغم  کاهش بارندگی ها 114 حریق در دامنه های کوه و به طور کلی 615 حادثه در فضای سبز شامل : زمین های زراعی، ارتفاعات، باغ ها، علفزارها و ...) به وقوع پیوسته است.
 
قانع با اشاره به اهمیت بحث فرهنگ سازی و کاهش حریق در مراتع و منابع طبیعی اظهار کرد: ازسال 1399 سازمان آتش نشانی شیراز دستورالعمل ایمنی و مقابله با آتش سوزی های مراتع و منابع طبیعی را تدوین و به تصویب وزارت کشور رسانده است و در حال حاضر نیز این دستورالعمل در سطح کشور در حال اجرا می باشد.
 
وی افزود: در همین راستا و در جهت مدیریت عملیات های آتش سوزی منابع طبیعی با توجه به حضور ارگان های مختلف از جمله محیط زیست و منابع طبیعی، سازمان آتش نشانی شیراز در قالب طرح حافظان شهر من با  پنج محوریت پیش آگاهی، پیشگیری،کشف، اطفای حریق و عملیات پس از اطفا حریق همکاری و همپوشانی های لازم را در عملیات های مربوطه مرتفع کرد.
 
لازم به ذکر است این طرح از سال گذشته به صورت پایلوت در بخش اول آغاز و از 18 اردیبهشت سال جاری در قالب طرح حافظان شهر من 2 به صورت کامل تر به اجرا درآمده است.
 
این مقام مسئول مراحل طرح حافظان شهر من را تشریح و عنوان کرد: در بخش پیش آگاهی  که به عنوان بخش اول معرفی شده است سازمان آتش نشانی با برگزاری جلسات مختلف با مناطق شهرداری شیراز، ارگان های مربوطه و سازمان ها مردم نهاد در بخش توان افزایی و آگاهی رسانی عمومی فعالیت می کند.
 
قانع ادامه داد: در بخش دوم آتش نشانان در 23 ایستگاه عملیاتی نقاط مختلف شهر، از مجموعه و محدوده عملیاتی خود بازدید و نقاط پر خطر در خصوص حوادث مربوط به حریق مراتع و فضای سبز را شناسایی و اعلام می کنند و کارشناسان ایمنی و پیشگیری سازمان آتش نشانی شیراز، بازدید های لازم را انجام و در رفع تهدیدها اقدام می نمایند.
 
گفتنی است در این بخش آموزش شهروندی از طریق شبکه های مجازی در اختیار شهروندان قرار خواهد گرفت و عموم مردم می توانند از طریق نرم افزارجامع سازمان آتش نشانی که قابلیت نصب بر روی سیستم عامل های اندروید را داراست و هم اکنون در سایت سازمان آتش نشانی شیراز در دسترس عموم قرار دارد نا ایمنی های موجود در نقاط مختلف شهر را به ما گزارش دهند تا همکاران ما به سرعت از بروز حوادث جدی و خسارات جبران ناپذیر جلوگیری به عمل آورند .
 
با توجه به اهمیت وقوع حریق در منابع طبیعی و اطلاع رسانی سریع از محل آتش سوزی، محمد هادی قانع گفت: در مرحله کشف این طرح بر اساس جلسات با مناطق شهرداری و ارگان های متولی افرادی به صورت کشیک های شبانه روزی مناطق حائز اهمیت از جمله ارتفاعات کوهای دراک، بمو و ... را بررسی و بازدید می کنند تا در صورت وقوع کوچکترین حوادث سریعا اطلاع رسانی لازم جهت جلوگیری از گسترش حریق صورت گیرد.
 
رییس سازمان آتش نشانی شیراز ادامه داد: در بخش اطفا حریق و چهارمین مرحله از طرح حافظان شهر من به تجهیز و تکمیل تجهیزات ایستگاههای آتش نشانی به خصوص ایستگاه های عملیاتی که در پارک کوهستانی دراک، میانرود و اکبر آباد واقع شده اند پرداخته شده است و از سال 1399 با خرید تجهیزات و دستگاه های دمنده ، تیم بندی آتش نشانان و تشکیل تیم واکنش سریع آتش نشانان داوطلب آمادگی های لازم انجام شد.
 
در مرحله پایانی طرح حافظان شهر من نیز آتش نشانان به بررسی و علت یابی حریق در مراتعی که دچار حادثه آتش سوزی شده می پردازند و در جهت رفع مشکلات منطقه مورد نظر و کاهش حوادث اقدام می کنند.
 
 
روابط عمومی سازمان آتش نشانی شیراز
 
 
 
 
 
 
 
 
 ۱۴۰۰/۰۲/۳۰
منبع : سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی
بازدید ها : ۱۳۷
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

نظرسنجی لینک فاوا
نظرسنجی
عملکرد سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز، در اطلاع رسانی نکات و اصول ایمنی به شهروندان را تا چه میزان موفق میدانید؟
نظرسنجی لینک فاوا
لینک های مرتبط

پیوندها


آمار بازدید سایت


بازدید امروز ۹۳
تعداد بازدیدکنندگان امروز ۱۴ نفر
کل بازدیدکنندگان ۵۷۷۸۹۳ نفر
logoF
logoF
logoF
کلیه حقوق این سایت متعلق به سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز می باشد