آتش در کمین مراتع؛ مراقب باشید

سخنگوی سازمان آتش نشانی شیراز گفت: باتو جه به بارش های جوی اخیر و  نزدیک شدن به فصل تابستان و افزایش  پوشش گیاهی در مراتع استان فارس احتمال آتش سوزی در بیشتر مناطق قوت گرفته و اغلب آتش‌سوزی‌های مراتع بر اثر سهل‌انگاری افراد بوده که این امر سبب از بین رفتن پوشش گیاهی، مراتع و حیات‌وحش موجود در آن می‌شود.
 

علیرضا عدلو جنگل ها و مراتع را امانتی الهی در اختیار کلیه مردم دانست و خاطر نشان کرد: رعایت بهداشت و نظافت عرصه های طبیعی هنگام مراجعه به دامان طبیعت و عدم روشن کردن آتش در محیط های آسیب پذیر کمترین کاری است که هر یک از ما می توانیم برای صیانت از این امانت الهی انجام دهیم.

وی در این باره اظهار کرد:آموزش، آگاهی رسانی و مشارکت دستگاه های مختلف و همچنین رعایت نکات ایمنی از سوی مردم راهکارهایی مناسب برای پیشگیری و کاهش آتش سوزی در عرصه های جنگلی و مرتعی است.

عدلو  افزود: هرساله عوامل متعددی باعث خسارت به مراتع، زمین های کشاورزی ، فضای سبز و باغات می شود که منشاء آن طبیعی یا دخالت انسان است که در برخی مواقع هرکدام می تواند زمینه ساز دیگری باشد و کوچکترین سهل انگاری و خطای انسانی و هرگونه اقدام نسنجیده حتی جزئی می تواند به وقوع حوادث ناگوار و تحمل خسارات جبران ناپذیری منجر شود و به محیط زیست نیز آسیب برساند که به منظور جلوگیری از آتش سوزی های احتمالی ضرورت ایجاب می کند همه مردم نکات ایمنی را رعایت کنند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد :آتش سوزی جنگل ها و مراتع چه منشا طبیعی و چه انسانی داشته باشد، یک خطر اکولوژیکی محسوب شده که تاثیرات عمیقی برپوشش گیاهی، کاربری اراضی، تولیدات، اقتصاد محلی و سلامتی ما انسانها دارد ، شناسایی و آموزش عوامل موثر در وقوع آتش سوزی مراتع و خطرات ناشی آن یکی از اهداف اساسی و مورد نظر سازمان آتش نشانی شیراز  می باشد .

سخنگوی سازمان آتش نشانی از عموم مردم خواست از روشن کردن آتش در نزدیکی مزارع و مراتع به جد خودداری کرده وافراد و خانواده های طبیعت‌ گرد نیز در صورت برافروختن آتش در محل‌های ایمن هنگام ترک محل، آتش برافرخته شده را با خاک و آب به طور کامل خاموش نمایند،بارها اتفاق می‌افتد که شهروندان تصور می‌کنند که آتش را خاموش کرده‌اند، به همین منظور محل را ترک می‌کنند اما بعد از مدتی آتش با وزش باد مجدداً شعله‌ور و باعث خسارات جبران ناپذیری می گردد و امیدواریم در آینده نیز با همکاری شهروندان و گردشگران شاهد آتش سوزی در این عرصه ها نباشیم.

 در پایان از شهروندان خواست: همشهریان در صورت مشاهده آتش سوزی سریعاً با شماره ۱۲۵ تماس گرفته و قبل از رسیدن آتش نشانان در محل با رعایت نکات ایمنی، اقدام به جلوگیری از گسترش حریق کنند.

۱۳۹۸/۰۲/۲۵
منبع : سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی
تعداد بازدیدها : ۵۰
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید
sss

تمامی حقوق این سایت متعلق به شهرداری شیراز می باشد
  
رییس سازمان آتش نشانی
مهندس محمد هادی قانع
مهندس محمد هادی قانع

شماره تماس  : 07137366972
                      07137364097
شماره فکس :  07137364098
ساعت ملاقات: پنج شنبه هر هفته ساعت 8 الی 9 صبح آخرین اخبار
           
سسس

   کل : ۱۲  نمایش ۱ الی ۴   ۱ ۲ ۳