تاریخچه سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی در ایران

با نگاهی به تاریخچه سازمانهای آتش نشانی کشور متوجه می‏شو یم که یکی از عوامل بسیار موثر در تأسیس اینگونه سازمانها در دنیا و به تبع آن در کشورمان پیشرفت‌های تکنولوژیک و صنعتی در قرن اخیر و مکانیزه شدن حیات بشر امروز می ‌باشد. اگرچه این پیشرفتها و تلاش ها در جهت مناسب سازی حیات بشر موجبات رفاه و آسایش هرچه بیشتر انسان را فراهم نموده است امّا به تبع آن حوادث و خطرات روز افزونی نیز انسان را تهدید می‌نماید. این در حالی است که جوامع صنعتی توانسته‌اند با تجهیزات گوناگون و با افزایش سطح آموزش و اختصاص بودجه‌های مناسب، بر بخش‏های عمده‌ایی از معضلات مربوطه چیره شوند. در کشور ما نیز در چند سال اخیر تلاش فراوانی در این خصوص انجام شده است امّا اگر بخواهیم به تاریخچه سازمانهای آتش نشانی در کشور اشاره کنیم می ‌توانیم به اسناد و مدارک گذشتگان مراجعه نماییم. در بررسی این مدارک به نظر می‌رسد که در سال 1221 حدوداً در 174 سال پیش هنگامی که شهر تبریز در تصرف نیروهای اشغالگر روسی قرار داشت این کشور استعمارگر نه به این دلیل که تصمیم به ارائه خدمت به مردم منطقه داشته باشد، بلکه فقط به جهت منافع اقتصادی ، سیاسی نیروهای وابسته به خود، اقدام به ایجاد یک واحد آتش نشانی در این شهر نمود. این اولین واحد اطفاء حریق در کشور بود و همانطور که تصور می‌شود از یک هسته نظامی تشکیل شده است.
دومین و سومین واحدهای آتش نشانی رسمی در جنوب کشور و در شهرهای مسجد سلیمان و آبادان ایجاد شد و در این زمان علت احداث این واحدها حفظ تأسیسات ایجاد شده در پالایشگاه شهرهای مربوطه متصور است و این در حالی بود که سیاست اصلی ، حفظ پایگاههای مهم سرمایه گذار و صیانت از تأسیسات ایجاد شده بوده است و یک نوع پیش بینی مقابله با حوادث محسوب می‌شد.
با توجه به ایجاد زیر ساختهای اقتصادی در اقصی نقاط کشور، ایجاد واحدهای اطفائی در مناطق مختلف کشور آغاز گردید که می‌توان به احداث واحدهای آتش نشانی (اطفائیه) در بلدیه آنروز نام برد که در قطبهای اقتصادی و صنعت کشور ایجاد شده و بطور مثال احداث پایگاه‌هایی در شهران 1303 ، قزوین 1303 ، اهواز 1304 ، بندر انزلی 1305 ، شهر رشت 1310 ، مشهد مقدس 1312 ، شهر زنجان 1327 ، شهر اصفهان 1328 و شهر شیراز 1329 نام برد.
امید است بایاری خداوند متعال بتوانیم با الهام از گذشته ، اصلاح اشتباهات و درس گرفتن از آنها در جهت پویایی سازمانهای آتش نشانی کشور گام برداریم.

منبع : سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی
۱۶۳۷
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است

نظرسنجی لینک فاوا
نظرسنجی
عملکرد سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز، در اطلاع رسانی نکات و اصول ایمنی به شهروندان را تا چه میزان موفق میدانید؟
نظرسنجی لینک فاوا
لینک های مرتبط

پیوندها

آمار بازدید سایت


بازدید امروز ۴۷
تعداد بازدیدکنندگان امروز ۲۹ نفر
کل بازدیدکنندگان ۷۵۴۴۰۶ نفر
logoF
logoF
logoF
کلیه حقوق این سایت متعلق به سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز می باشد