تاریخ درج : جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱
کوهپیمای گمشده در محاصره یخبندان کوه دراک توسط آتش نشانان شیراز نجات یافت
کوهپیمای گمشده در محاصره یخبندان کوه دراک توسط آتش نشانان نجات یافت 
 
رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز گفت: نیروهای تیم کوهستان از ایستگاه ۲۲ مستقر در پارک کوهستانی دراک و ایستگاه شماره ۱۷، در عملیاتی ۷ ساعته یک کوهنورد جوان را که در یخبندان ارتفاعات دراک شیراز گرفتار شده بودند، نجات دادند.
 
آتش پاد محمد هادی قانع درباره عملیات نجات این کوهپیما از میان برف و سرمای ارتفاعات کوه دراک گفت: ساعت ۲۱:۳۴ شب گذشته پس از اعلام ستاد فرماندهی مبنی بر گرفتار شدن یک جوان ۱۸ ساله در ارتفاعات دراک و گم کردن مسیر خود در یخبندان، گروه نجات کوهستان مستقر در ایستگاه ۲۲ آتش نشانی پارک دراک و ایستگاه ۱۷ سریعا جست و جو را آغاز کردند.
 
وی افزود:عملیات جست و جو و دسترسی به فرد مذکور حدودا سه ساعت به طول انجامید و آتش نشانان موفق شدند در سرما و یخبندان شدید با پیمودن مسیرهای صعب العبور به جوان ۱۸ ساله که در نقطه خطرناکی از کوهستان بدون تجهیزات و مواد غذایی مناسب گرفتار شده بود، دسترسی پیدا کنند.
 
آتش پاد قانع ادامه داد: پس از اطمینان از سلامت جسمی این کوهپیما که در یک قدمی یخ زدگی قرار داشت و بازگرداندن قوای جسمی آنان، مسیر بازگشت به پایین کوه و محل امن با زدن چندین کارگاه ادامه پیدا کرد.
 
رئیس سازمان آتش نشانی شیراز با اشاره به اینکه آتش نشانان بعد از ۷ ساعت تلاش به ماموریت خود پایان دادند، اضافه کرد: کوهپیمای جوان به سلامت به محل امن منتقل گردید.
 
توصیه ایمنی به شهروندان: 
 
در زمان کوهپیمای در فصل سرما اطلاعات دقیق هواشناسی منطقه مورد نظر فعالیت تان را چک کنید. ( هوای کوهستان خیلی سریعتر از اون چیزی که فکر میکنید تغییر میکنه).
 
از صعود انفرادی و عزیمت به مسیر های ناشناخته قطعا پرهیز کنید
 
  به‌طور کلی، استفاده از پوشاک، کفش مناسب، همراه داشتن تغذیه کافی و اصولی و اجتناب از کوهنوردی در در شرایط جوی نامناسب، اطلاع‌رسانی به خانواده‌ها در طول مسیر و زمان صعود، مواردی است که در روزهای زمستانی به کوهنوردان توصیه می‌ شود.
 
روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز

نظرسنجی لینک فاوا
نظرسنجی
عملکرد سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز، در اطلاع رسانی نکات و اصول ایمنی به شهروندان را تا چه میزان موفق میدانید؟
نظرسنجی لینک فاوا
لینک های مرتبط

پیوندها

آمار بازدید سایت


بازدید امروز ۴۸
تعداد بازدیدکنندگان امروز ۲۹ نفر
کل بازدیدکنندگان ۷۵۴۴۰۷ نفر
logoF
logoF
logoF
کلیه حقوق این سایت متعلق به سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز می باشد